Jdi na obsah Jdi na menu
 


Velkopavlovický zpravodaj - zadarmo nebo za peníze?

27. 4. 2016

V roce 2015 jsem navrhl zpoplatnění Velkopavlovického zpravodaje. Od symbolického poplatku (5,- či 10,- Kč) jsem si sliboval především snížení počtu nákladu Velkopavlovického zpravodaje z 1300 na 900 až 1000 kusů. Inspiraci jsem si vzal ve vedlejších Velkých Bílovicích, kde je náklad 850 ks na 3800 obyvatel. Zpravodaj by se tak dostal jen k těm, kdo o něj stojí. (Někteří si jej čtou v elektronické podobě na webu města, jiní o něj nestojí vůbec.) Návrh tehdy neprošel.

Zpoplatnění zpravodaje jsem "oprášil" před pár dny na mém facebookovém profilu. Šel jsem do diskuze s všeobecně známým varováním odborníků, že se o navyšování poplatků či zpoplatnění různých věcí s občany nediskutuje. Málokdo je totiž "pro". Byl jsem překvapen, když drtivá většina diskutujících symbolické zpoplatnění neodsoudilo. Pravda 30 ani 60 Kč za rok nikoho nepoloží.

Asi tušíte, že na facebook všichni nenapíší svůj názor. Proto se mi občas donesou reakce i „bokem“. Ohledně zpoplatnění zpravodaje mi bylo řečeno, že když budu prosazovat zpoplatnění obecního periodika, budu sám proti sobě. V obecním periodiku se nejlépe „prodávají“ informace, které chce předat vedení obce občanům. (Rozuměj voličům.) Je to nenásilná forma, zadarmo (z obecních peněz), a když budu šikovný, nepustím ke slovu „konkurenci“.

Přesto jsem si nechal z tiskárny vyčíslit náklady na tisk zpravodaje. Přibližně 35% jsou náklady na grafika apod., zbytek činí náklady na samotný tisk. Náklady na jedno číslo zpravodaje se pohybují přibližně kolem 35tis.Kč plus roznesení. Rozpočítal jsem si tedy náklady na 800, 900, 1000 ks. Pokud by tedy mělo o zpravodaj zájem jen 800 občanů, úspora na tisku by byla těsně pod 10 tis.Kč (Nepočítám tržbu za prodej 3-7tis Kč..) a jak se říká, šetřili bychom naše lesy. Ale tady o životní prostředí asi nejde.

Podobného výsledku lze dosáhnout „zeštíhlením“ zpravodaje. Pokud to budu chtít svést opět na životní prostředí, tak lesy pošetříme rovněž :-). Právě na této variantě (zpravodaj o 24 stranách), jsem se dohodl s novou šéfredaktorkou Velkopavlovického zpravodaje s tím, že bude dále zpravodaj zdarma. (K 1.květnu 2016 dochází ke změně šéfredaktora Velkopavlovického zpravodaje. Po paní Švástové přebírá "šéfování" nad místním periodikem Mgr.Růžičková.)

Podání návrhu na symbolické zpoplatnění místního periodika však stále nezavrhuji. Ne jinak je tomu v Rakvicích, Kobylí, Krumvíři, Ratíškovicích nebo jak už jsem zmínil ve Velkých Bílovicích.

 

Petr Hasil