Jdi na obsah Jdi na menu
 


Když jsem se tak koukal na prázdné stoly

26. 2. 2017

Velké Pavlovice jsou spojovány s folklórem a kulturou všeobecně. Tak jak skoro všechny obce na jižní Moravě.

Jasné, všeckým asi néni po chuti se šňořit do kroje a ukazovat jeho krásu, tak jak ji ukazovali už rodiče nebo prarodiče. Ani dechulu nebo cimbálku nemusí každý poslouchat. Takže člověka to vlastně ani nemusí do sokolovny lákat. Proč tam jít, že?

Možná na  Šibřinky, kde ucho posluchače nezavadí o tóny polky nebo valčíku. Že by na koncert vážné hudby? Nebo Vánoční koncert? Áááá pozor, v dubnu tam bude Halina! Country bál v květnu? Jo, jo to vše se v sokolovně děje.

                V sobotu pořádalo Ekocentrum Trkmanka Velkopavlovické ostatky. Tradice od začátku akce až do konce – co víc? Chtěli jsme se jít pobavit do sokolovny, na pohárek vína a hlavně zkouknout dceru, která poprvé vystupovala s folklórním kroužkem. Ale došlo ke změně a od středy už jsem věděl, že budeme prodávat „ovárek“. (Prva jsem do toho nechtěl jít, protože když jsem minulý rok prodával drobné občerstvení na Festivalu mladých dechových hudeb, museli někteří spoluobčané lapat po dechu. Asi bych měl chodit po akcích v saku a slibovat, usmívat se, družit – prostě být happy, free a tak.)

                Ale zpět. Plánovaná zábava se nám otočila na velmi zodpovědnou práci - poznat v lódně žebra, krkovičku, ledvinku, srdíčko, kotletku, ucho, koleno apod. J.  Prostě zábava z jiné strany. Přesto jsem okem, spíše oběma, pokukoval po parketu, co se tam děje.  

Když začaly zpívat tetiny v sukňách a zavřel jsem oči, připadalo mi to, jak kdyby zpívala děvčata pamatujíc nejvíce tři desetiletí. Když jsem je otevřel, tak nevím proč, ale pořád to bylo podobné - jak kdyby zpívaly ony děvčice, převlečené do oblečení babiček. Parádní, pro mě nečekané vystoupení. Dámy, všechna čest.

Zmíním se ještě o Hanácko-slováckém kroužku. Kluci (i pánové) a dívky (i paní) z Velkých Pavlovic a okolí daly dohromady to, o čem se šuškalo, že by se dohromady dát mělo. Přibližně před rokem se spojily generace rodičů a dětí a co z toho vzniklo? Parádní těleso s výraznými osobnostmi. Teda, já to tak v sobotu viděl J. Líbilo se jak taneční vystoupení párů i kluků se „šavlama“, tak zpívání. Klobouček dolů ode mne i od diváků v sokolovně.

Zmínil jsem dříve, že sokolovna je místem pro pořádání větších kulturních akcí. Má po rekonstrukci pohledově krásné prostory, ale jak jsem se tak po té sokolovně díval,…prostě tragédie. Mělo by se s tím něco zavčas udělat a nečekat až se to úplně podělá - až se ty prachstaré dřevotřískové desky na stolech rozpadnou.